Jak zmienić biuro rachunkowe na samodzielną księgowość?

Znalazłeś dobry program do prowadzenia księgowości online i chcesz zrezygnować z usług biura rachunkowego? Sprawdź, co musisz zrobić, by zmienić sposób prowadzenia księgowości w firmie! Przede wszystkim ważne będzie sprawdzenie warunków umowy z biurem rachunkowym. Takie umowy są najczęściej zawierane na okres roku podatkowego i w przypadku chęci zmiany sposobu rozliczania w ciągu roku podatkowego konieczne będzie zerwanie umowy. W umowie pomiędzy przedsiębiorstwem a biurem rachunkowym mogą być dodatkowo zawarte procedury w przypadku przedterminowego zakończenia współpracy, na przykład kary umowne narzucane firmie wówczas, gdy chce zerwać umowę przed końcem roku podatkowego.

Możliwość zakończenia współpracy z biurem rachunkowym zależy od warunków zapisanych w umowieAby uniknąć tego rodzaju konsekwencji związanych z zakończeniem umowy z biurem rachunkowym, można zaproponować rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. To, czy taka forma zostanie zaakceptowana, będzie jednak zależało od dobrej woli biura rachunkowego i można się spodziewać, że jego właściciel nie będzie chętny do zerwania umowy, która stanowi jego źródło dochodów. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku umów zawieranych na czas nieokreślony. Taką umowę należy wypowiedzieć odpowiednio wcześniej, zgodnie z zawartymi w niej warunkami. Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał zakończyć współpracę w czasie krótszym niż wynosi okres wypowiedzenia, będzie zobowiązany do zapłacenia odpowiedniej kary (jeżeli taka opcja jest zawarta w umowie) lub będzie musiał zaproponować biuru rachunkowemu rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Konieczność płacenia ewentualnych kar umownych nie jest jednak jedynym argumentem na rzecz rezygnacji z usług biura rachunkowego wraz z końcem roku podatkowego. Innym powodem, dla którego warto to robić właśnie w tym momencie, jest znacznie łatwiejszy sposób rozliczeń. W takim przypadku biuro rachunkowe może zakończyć rozliczanie dokumentów z danego roku podatkowego, a dokumentację z nowego roku podatkowego można zacząć prowadzić już w nowy sposób – w wybranym programie rachunkowym (na przykład: http://superksiegowa.pl/uslugi-ksiegowe/darmowe-fakturowanie-online/). Jeżeli zmiana nastąpi w ciągu roku podatkowego, przedsiębiorca ma dwie opcje – wprowadzić ponownie do systemu wystawione od początku roku podatkowego dokumenty lub sporządzić na ich podstawie dokumentację zbiorczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>